Впровадження системи НАССР в закладах освіти

1

На сьогоднішній день необхідною вимогою до функціонування підприємств харчування, зокрема й на потужностях закладів освіти, є впровадження системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) та створення належного підходу для контролю виявлених ризиків. Адміністрація закладів зобов’язана впровадити та постійно підтримувати функціонування принципів системи HACCP на харчоблоках.

Діти дошкільного та шкільного віку є однією з найбільш вразливих верств населення, тому велику увагу слід приділити безпечному харчуванню у шкільних і дошкільних закладах освіти.

У 2020 році розпочато, а у 2022 році вже офіційно запроваджено реформу системи харчування у закладах освіти, метою якої є зміна системи харчування, створення дієвої системи контролю на всіх етапах виробництва харчової продукції, запровадження системи аналізу та зменшення ризиків згідно з вимогами НАССР.

Важливою перевагою системи є її властивість не виявляти, а саме передбачати та запобігати виникненню ризиків за допомогою поетапного контролю впродовж усього ланцюга виробництва харчових продуктів.

В Україні прийнято низку нормативних документів щодо розроблення, запровадження та використання постійно діючих процедур, які базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, зокрема стосовно закладів освіти: Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 2347 від 17.11.2020 «Про затвердження «Методичних настанов щодо розроблення, запровадження та використання постійно діючих процедур, які базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках в закладах освіти». Ефективність застосування таких процедур забезпечують програми-передумови, які мають бути розроблені, задокументовані й затверджені, оскільки є обов’язковими, та призначені для ефективного функціонування системи безпечності харчових продуктів і контролю за небезпечними факторами.

Впровадження системи НАССР на підприємстві харчування є тривалим та кропітким процесом, який повинен контролюватися та вдосконалюватися кожного дня, що є гарантією отримання споживачами якісного та безпечного харчового продукту. Контроль починається ще на етапі вибору й укладення договорів із постачальниками. Має бути передбачено повернення постачальнику товарів неналежної якості. Велика увага приділяється дотриманню санітарно-гігієнічних умов технологічного процесу, а саме миттю та дезінфекції кухонного і столового інвентаря, дотриманню правил особистої гігієни, прибирання сміття та відходів, боротьбі зі шкідниками, приготуванню страв. Потрібно виключити перехресне забруднення продукції завдяки дотриманню правил зберігання сировини, враховуючи товарне сусідство, тощо. Всі дії з впровадження коригувальних заходів мають бути задокументовані, а саме має бути вказано дату, час, дію, виконавця, наступну перевірку та іншу важливу інформацію.

Для розроблення налагодженої системи НАССР важливо розглядати процес комплексно, а не фрагментарно і сконцентруватися на виявлені проблем та їх розв’язанні.

Ефективне функціонування системи НАССР в закладах дошкільної та шкільної освіти є обов’язковою складовою безпечного харчування дітей.

Окрім впровадження системи НАССР, суб’єкт господарювання, який надає послуги з харчування в закладах освіти,  має бути внесений у Державний реєстр потужностей операторів ринку (або, у разі необхідності, отримати експлуатаційний дозвіл). Оператор ринку повинен мати можливість встановити інших операторів ринку, які постачають йому харчові продукти, тобто забезпечити простежуваність.

За невпровадження на потужностях системи НАССР передбачена відповідальність,  згідно зі статтею  65 Закону № 2042 «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», а саме для юридичних осіб у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат, для фізичних осіб – підприємців – у розмірі п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат.