Вплив куріння на здоров’я людини.

   У суспільстві дуже поширена звичка куріння. Вона може виникнути як у підлітковому, так і в дорослому віці. Лікарі та інші фахівці дуже давно вивчають вплив куріння на організм людини та озвучують негативні наслідки. Нікотинова залежність є серйозною небезпекою для організму людини. Водночас усвідомлення шкідливого впливу тютюну є потужним мотиватором, що допомагає подолати тягу. Шкода куріння для організму людини полягає в тому, що воно може сприяти розвитку серйозних системних захворювань. Багато з них мають фатальні наслідки.

     Існує декілька основних факторів, які призводять до цієї залежності:

1.Соціум: оточення не тільки впливає на розвиток та формування думки, воно також може сприяти виникненню залежності від куріння (родина, друзі, авторитети або колеги, які палять, впливають на вибір).

2.Стресові ситуації. Нікотин у складі цигарок та інших тютюнових виробів стимулює деякі хімічні процеси у мозку, що сприяє релаксації та розслабленню, але лише на певний час і з поганими наслідками. Тому багато людей вважають, що куріння є способом вирішення проблем із нервами, і починають цей шлях.

3.Залежність. Довготривале вживання тютюну пов’язане також із виникненням залежності від паління — люди не можуть самостійно покинути цю шкідливу звичку.

  1. Реклама. Рекламні кампанії роблять усе можливе, щоб продавати свій товар. В особливій групі ризику — підлітки. Вони піддаються впливу роликів у інтернеті про куріння та вирішують теж спробувати.

       Щоб мінімізувати шкідливий вплив тютюнопаління на здоров'я населення, Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про заходи щодо попередження та зменьшення вживання тютюнових виробів ї їх шкідливого впливу на здоров'я населення», в якому передбачені заходи щодо профілактики та боротьби з тютюнопалінням.

        Куріння будь-яких тютюнових виробів, незалежно від дози, так чи інакше шкодить організму. Дихальна, кровоносна, нервова, ендокринна, травна, статева системи — це перелік систем організму, які найчастіше вражаються під час тютюнокуріння. Коли ви курите або вейпите, шкідливі хімічні речовини моментально потрапляють у ваші легені, а звідти переходять у кровотік і розносяться по всьому тілу – до мозку, серця та інших органів вже за 10 секунд після першої затяжки. 

        Уся шкода куріння пов’язана насамперед з процесом спалювання тютюну й утворенням диму, що вдихається. З тютюновим димом в організм людини потрапляють сотні хімічних речовин, більшість з яких чинять шкідливу дію на організм людини. Це нікотин, чадний газ, синильна кислота, радіоактивні елементи, сполуки важких металів, ефірні масла, спирти (метанол, бутанол), альдегіди (формальдегід, ацетальдегід) тощо. Понад 40 речовин чинять канцерогенну дію, тобто стимулюють утворення і розвиток злоякісних (ракових) пухлин.

         Нікотин, який міститься у сигаретах викликає звикання. Під час куріння ваш мозок стимулює виділення дофаміну – гормону задоволення, який дарує відчуття щастя, енергії та зосередженості. Однак цей ефект короткочасний: з часом мозок починає покладатися на нікотин для отримання цих почуттів. Тому чим довше ви курите, тим більше дофаміну вам потрібно, щоб відчувати себе добре. Такий процес називається "нейроадаптацією". Через нестачу нікотину в організмі вам може бути важко зосередитися, ви можете відчувати нервозність, неспокій, дратівливі або тривогу.

                                         Чому куріння небезпечне? 

  • Зниження когнітивних функцій: тривале куріння пов’язане з погіршенням уваги та пам’яті. Курці часто стикаються з підвищеною тривожністю та дратівливістю, оскільки мозок втрачає здатність до регуляції настрою без нікотину. 
  • Фізична витривалість: куріння знижує фізичну витривалість і спричиняє хронічну втому, що ускладнює виконання повсякденних завдань і впливає на загальну якість життя. 
  • Захворювання серцево-судинної системи: куріння значно підвищує ризик розвитку хвороб серця та судин, включаючи інфаркти, інсульти та артеріальну гіпертензію. 
  • Респіраторні захворювання: прямим наслідком куріння тютюну є часті риніти, трахеїти, бронхіти, хронічні пневмонії. Найпоширенішим наслідком тютюнокуріння є рак легень.
  • Онкологічні захворювання: куріння є основним фактором ризику розвитку не лише раку легенів, а й раку ротової порожнини, горла, стравоходу, підшлункової залози, нирок, шлунка та навіть шийки матки у жінок. 
  • Вплив на імунну систему: куріння послаблює імунітет, підвищуючи ризик інфекційних захворювань та погіршуючи здатність організму боротися з хворобами. 
  • Звуження судин органів статевої системипід впливом куріння негативно позначається на розмноженні та дозріванні статевих клітин як у чоловіків, так і у жінок, а у вагітних спричиняє кисневе голодування плода і зумовлює ускладнення й вади внутрішньоутробного розвитку.

Усвідомлення цих ризиків – перший крок до відмови від тютюнових і нікотинових виробів. Відмовитися від куріння можливо, головне захотіти!