Вода і наше здоров’я
Людина може iснувати без їжi, але без води загине за десять днiв. В органiзмi людини вода становить 80% загальної маси тiла. Вона мiститься у м’язах, кiстках, кровi, печiнцi, селезiнцi.
Вода – універсальний розчинник хімічних речовин, і це є основною роллю рідини в житті всіх живих організмів.
Кров, лімфа, міжклітинна, внутрішньоклітинна рідина, сльоза, слина, піт, шлунковий сік, сік підшлункової залози, жовч, сеча, кишкові виділення і виділення з статевих або дихальних шляхів – це все вода з розчиненими в ній речовинами.
Чим більше концентрація води в будь-якої біологічної рідини, тим вище швидкість взаємодій молекул: швидше доставляються поживні речовини клітин, швидше поповнюються енергетичні запаси, швидше виводяться побічні продукти біохімічних реакцій, швидше проходять процеси оновлення та відновлення.
За допомогою води відбувається проникнення клітин імунної системи в найдальші «куточки» організму. Зменшення кількості води у складі будь-якої біологічної рідини приводить до її згущення і порушення метаболізму.
У процесі зневоднення організму спочатку зменшується обсяг клітинної рідини (66%), потім позаклітинної (26%), а далі вода починає зникати з кров’яного русла (8%). Цей процес необхідний для забезпечення водою, головним чином, головного мозку, в якому води міститься до 85%, а за деякими даними навіть до 92%. Втрата навіть 1% рідини призводить до незворотних наслідків.
Усунути зневоднення природним шляхом можна тільки вживаючи чисту питну воду.
Чай, кава, пиво, алкоголь, штучні напої, крім того, що містять воду, містять і зневоднюючі речовини, такі як кофеїн, а також різні хімічні компоненти.
Основні значення води в людському організмі:
- Регулювання температури тіла.
- Зволоження повітря, що надходить в організм.
- Доставка поживних речовин і кисню до всіх клітин організму.
- Захист і буферизація життєво важливих органів.
- Перетворення їжі в енергію.
- Засвоєння поживних речовин органами.
- Виведенню відходів процесів життєдіяльності.
Боротьба із зневодненням передбачає споживання води не менше 2 літрів на день. Чай, кава, пиво, алкоголь, штучні напої містять не тільки воду, але і зневоднюючі речовини, такі як кофеїн, а також різні хімічні компоненти. Доведено, що вживаючи зазначені напої, ви витрачаєте більшу кількість рідини, ніж було випито. Організм витрачає власні запаси на «вимивання» і виведення токсинів.
Вода очищає організм, у тому числi клiтини i судини, регулює температуру тiла, вiдiграє важливу роль в обмiнi жирів, зменшує кiлькiсть бактерiй у кишкiвнику. Також, якщо води недостатньо, їжа може зашкодити. В органiзмi можуть накопичуватися шкiдливi речовини, якi потрапляють з продуктами харчування. В результатi наш органiзм зашлаковується, звужуються судини i пiднiмається артерiальний тиск. У таких випадках особливо корисно пити багато води. Таким чином ви допомагаєте організмові очиститись від усього поганого.
Найкраще споживати джерельну воду. Але пам’ятайте, що в нiй може бути будь-яка iнфекцiя, яйця глистiв. Адже вода стала причиною не однiєї епiдемiї. Тому берiть воду з перевiрених джерел. Та якщо ви сумнiваєтесь в її якостi, то можете очистити таким способом: закип’ятiть воду, вистудiть її i залийте нею кислi ягоди – журавлину, облiпиху, лимон, шкiрку яблук. Пiсля того як вода настоїться, її можна буде пити.
Як очистити водопровiдну воду (якщо вона з iржею, то очищенню не пiдлягає): в морозильну камеру покласти емальовану посудину з лiтром води. Через 2 – 3 години на нiй з’явиться перший лiд. Воду зливають в iншу посудину i залишають замерзати далi, а лiд викидають. При подальшому заморожуваннi вода, перетворюючись на лiд, витiсняє весь бруд у незамерзлу частину води. Так повинна замерзнути половина або двi третини води. Незамерзлу воду виливають геть, а лiд розтоплюють i вживають. Ця вода буде очищеною на 80%. Її можна пити. Також для очищення води використовують спецiальнi фiльтри. Але побутує думка, що воду потрiбно вживати у природному виглядi, нiчого не змiнюючи. “Живу” воду можна очистити народним методом: у склянку води влити 1 ч. л. яблучного оцту, лимонного соку, можна з медом. Утворюється кисле середовище, в якому мiкроорганiзми не можуть вижити…
А от у кип’яченої води є недолiк – вона “мертва”. При нагрiваннi змiнюються мiнеральнi мiкроелементи, тому вона дiє не дуже ефективно на наш органiзм.
На властивостi води також впливає ґрунт, де вона протiкає. Якщо, наприклад, у ньому є магнiй, то люди в тiй мiсцевостi мало хворiтимуть на серцево-судиннi та онкологiчнi захворювання. Вода, в якiй є багато вапняку, називається жорсткою. Загальна жорсткiсть води – це загальна кiлькiсть кальцiю i магнiю, що мiститься у нiй. Багато хто думає, що воду з вапняком не можна пити, бо при кип’ятiннi випадає осад, який осiдає на нирках. Це неправда. Жодний осад в органiзмi не затримується. А вапняк мiстить кальцiй, який позитивно впливає на опорно-рухову систему. Тому люди, якi живуть у мiсцевостi з жорсткою водою, мають свою власну “мiнеральну воду”. Шкодить вона тiльки, якщо постiйно та надмiру її вживати. Тодi в кровоносних судинах утворюються нарости, а на зубах – каменi. На шкiру вода впливає так само. I ось чому: як вiдомо, шкiра дихає через пори, через них же виводяться i шлаки. Так от, кальцiй, що є в жорсткiй водi в надлишку, з’єднується з цими видiленнями i закупорює пори. Зв’язок тут прямий: що жорсткiша вода, то небезпечнiше закупорення. Причому пiд шкiрою утворюються кристали кальцiю – це той самий накип, який з’являється в чайниках. Це проявляється в сухостi шкiри пiсля вмивання i прийняття душу. В результатi шкiра висушується, починає лущитися, з’являються зморшки, лупа, виникають подразнення, фурункули тощо. Жорстка вода має гiркуватий смак, при її кип’ятiннi на поверхнi утворюється плiвка, а в процесi заварювання чаю можуть утворюватися пластiвцi бурого кольору. Тривале вживання жорсткої води може спричинити шлунково-кишковi та серцево-судиннi захворювання. Отже, жорстку воду вживайте в мiру.
Як пити воду. Корисно воду споживати зранку. Можна розчинити мед у теплiй водi. Завдяки цьому вам гарантовано хороший настрiй на цiлий день. Пiсля того як ви зранку встали, прополощiть горло теплою водою (бажано, щоб вона була пiдкисленою), потiм очистiть язик вiд бiлого нальоту краєм чайної ложки (з водою). Потiм випийте склянку прiсної води, яка трохи настоялась. Зразу всiєї не випивайте, пийте ковтками, не поспiшаючи. Але ваш органiзм за один прийом потребує багато води, то не забороняйте собi. На нiч пити воду не можна, щоб не перевантажувати печiнку та нирки. Корисно пити воду (але не холодну) пiсля гарячої ванни або лазні. Вживати воду пiд час їжi шкідливо. Вона тодi розрiджує шлунковий сiк, а це шкодить нормальному перетравлюванню їжi. Пiд час активних рухiв (наприклад, бiгу) теж не можна пити води. Вона в цей момент пошкоджує стiнки шлунка. Також не можна вживати воду, в якiй розчинена сiль. Остання осiдає на нирках. Найбiльшу спрагу вiдчувають хворi на цукровий дiабет. Насправдi це ще бiльше шкодить їхньому органiзму. Їм краще обмежити її споживання, а замiсть того їсти соковитi ягоди i фрукти (апельсини, гранати, лимони тощо), або пити соки.
Отже, вода є необхiдною складовою нашого iснування. Але треба рацiонально її використовувати. I коли ми будемо дотримуватись таких простих принципiв, то споживання води пiде нам тiльки на користь.