Захист трудових прав викривача корупції
Викривачу, його близьким особам:
- не може бути відмовлено у прийнятті на роботу;
- їх не може бути звільнено чи примушено до звільнення;
- притягнуто до дисциплінарної відповідальності чи піддано з боку керівника або роботодавця іншим негативним заходам впливу (переведення, атестація, зміна умов праці, відмова у призначенні на вищу посаду, зменшення заробітної плати тощо) або загрозі таких заходів впливу у зв’язку з повідомленням про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
До негативних заходів також належать формально правомірні рішення і дії керівника або роботодавця, які носятьвибірковий характер, зокрема, не застосовуються до інших працівників у подібнихситуаціях та/або не застосовувалися до працівника у подібнихситуаціях раніше.
Важливо!У разі відсторонення працівника, який є викривачем, від виконання трудових обов’язків не з його вини оплата праці на період відсторонення здійснюється в розмірі середньої заробітної плати працівника за останній рік.
Викривачу, його близьким особам не може бути відмовлено:
- в укладенні чи продовженні договору, трудового договору (контракту);
- наданні адміністративних та інших послуг у зв’язку з повідомленням про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень; інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».
Забороняється створювати перешкоди викривачу, його близьким особам:
- у подальшому здійсненні ними їх трудової, професійної, господарської, громадської, наукової або іншої діяльності;
- проходженні ними служби чи навчання;
- а також вживати будь-яких дискримінаційних заходів у зв’язку з повідомленням про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».
Важливо!Викривачу, його близьким особам, права яких порушенівсуперечположенням частин першої - третьої статті53-4Закону України «Про запобігання корупції», гарантуєтьсяпоновлення їх порушених прав.
Викривач, його близькі особи, звільнені з роботи у зв’язку з повідомленням про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», підлягають негайному поновленню на попередній роботі (посаді), а також їм виплачується середній заробіток за час вимушеного прогулу, але не більш як за один рік.
Важливо!Якщо заява про поновленнявикривача, його близької особи на роботі (посаді) розглядається більше одного року не з їхньої вини, їм виплачується середнійзаробіток за весь час вимушеного прогулу.
Викривач, його близькі особи, переведені на іншупостійнунижчеоплачувану роботу (посаду) у зв’язку з повідомленням про можливіфактикорупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушеньЗакону України «Про запобігання корупції», підлягають негайномупоновленню на попереднійроботі (посаді), а також їм виплачується різниця в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Важливо!Якщо заява про поновленнявикривача, його близької особи на роботі розглядається більше одного року не з їхньої вини, їм виплачується середнійзаробіток за весь час вимушеного прогулу.
У разі наявності підстав для поновлення на роботі працівника, звільненого у зв’язку із здійсненим ним, його близькою особою повідомленням про можливіфактикорупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушеньЗакону України «Про запобіганнякорупції», та за його відмови від такого поновлення йому виплачується грошовакомпенсаціяу розмірі шестимісячного середнього заробітку, а в разі неможливості поновлення - у розмірі дворічного середнього заробітку.
Отримати консультацію з правових питань можна у Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 54056, м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61, тел. (0512) 44-54-60, 44-54-61
Перейти на офіційну сторінку на Facebook можна за посиланням.
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.
Знайти найближчий місцевий Центр або Бюро правової допомоги можна за посиланням.
Ще більше консультацій на інформаційному ресурсі WikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua.