Конкурс “Сприяння інтеграції ВПО та використанню інструментів місцевої демократії на рівні громад”
Програма «Демократія і належне врядування» в рамках проєкту «Європейське Відродження України: ініціатива громадянського суспільства для стійкості та відновлення» у співпраці з Європейським Союзом оголошує конкурс.
Повномасштабна війна росії проти України спричинила різке збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО), які тікаючи від атак агресора, були змушені змінити місце свого постійного проживання. Із локалізацією боїв та звільненням окремих регіонів України, частина ВПО повернулася до місць свого постійного проживання. Втім, значна кількість осіб не має можливості зробити це через продовження гарячої фази війни або / та втрату власного житла. Тому, значна частина громадян залишилася для тривалого або постійного проживання у нових для себе територіальних громадах. Нова реальність вимагає активних кроків з боку органів публічної влади та допомоги з боку інститутів громадського суспільства для соціальної інтеграції ВПО до життя в нових громадах, підвищення рівня врахування їхньої позиції у процесі розробки та реалізації місцевих політик, зокрема, через використання інструментів місцевої демократії.
Крім того, зовнішня агресія спонукала різке підвищення рівня самоорганізації всередині українського суспільства, формування нових механізмів соціальної взаємодії на рівні територіальних громад. Тому, важливо не втратити цей суспільний потенціал стійкості та взаємодії і забезпечити підтримку нових та використання існуючих інструментів громадської участі на рівні громад.
Саме для напрацювання моделей соціальної інтеграції ВПО до життя в нових територіальних громадах, а також активного розвитку та використання інструментів місцевої демократії, і оголошується цей конкурс.
Мета конкурсу – сприяння інтеграції ВПО до життя у нових для них територіальних громадах, а також підтримка активного використання різноманітних форм самоорганізації та місцевої демократії у громадах для забезпечення їх стійкості та налагодження ефективної взаємодії.
Учасники конкурсу: До участі у конкурсі запрошуються громадські організації, громадські спілки, органи самоорганізації населення (ОСНи) та благодійні організації, які мають досвід практичної роботи із ВПО та / або інструментами місцевої демократії. Учасники конкурсу можуть бути зареєстровані у будь-якому регіоні України.
Пріоритети конкурсу:
Проєктна пропозиція може передбачати такі види діяльності (наведений перелік не є вичерпним):
- здійснення заходів із соціальної інтеграції ВПО до тривалого перебування в територіальних громадах України, де вони мешкають наразі;
- підвищення рівня врахування позиції ВПО на рівні громад, зокрема, завдяки використанню інструментів місцевої демократії;
- розробка, публічне обговорення та лобіювання проєктів місцевих нормативно-правових актів, які передбачатимуть покращення та / або створення умов для тривалого перебування ВПО у територіальній громаді;
- розвиток нових та підтримка існуючих форм самоорганізації у територіальних громадах для забезпечення їх стійкості та взаємодії, в т.ч. у стосунках жителів із органами публічної влади.
Учасники конкурсу мають передбачити поширення напрацьованих в ході реалізації проєкту моделей / механізмів, інформування громадськості про хід виконання проєкту та його результати, поширення кращого досвіду (історій успіху).
Просимо взяти до уваги!
Термін реалізації проєкту – до 9 місяців. Орієнтовний термін початку реалізації проєктів – 1 червня 2023 р.
За підсумками конкурсу передбачається підтримати орієнтовно 10 проєктних пропозиції.
Діяльність за кожним проєктом має реалізовуватися у 1-3 територіальних громадах, обраних учасником конкурсу в межах однієї області.
Проєкти, що не відповідають цим вимогам, розглядатися не будуть.
Перевага надаватиметься проєктним пропозиціям, які:
- охоплюють якомога більшу кількість пріоритетів конкурсу;
- подано учасниками конкурсу, що мають попередній досвід роботи із ВПО та / або інструментами місцевої демократії;
- будуть виконуватися у співпраці із органами місцевого самоврядування;
- передбачають активне використання форм місцевої демократії для інтеграції ВПО до життя у громадах, в яких вони опинилися.
Критерії, за якими буде здійснюватися оцінка проєктних пропозицій:
- відповідність поданої проєктної пропозиції меті й пріоритетним напрямам конкурсу;
- зрозумілість мети проєктної пропозиції, відповідність завдань та діяльності в межах проєкту його меті;
- прогнозований вплив проєкту на досягнення позитивних змін, залучення органів публічної влади й інститутів громадянського суспільства до досягнення цих змін;
- комплексність підходів до вирішення проблем;
- попередній досвід учасника конкурсу у проведенні діяльності, передбаченої проєктною пропозицією;
- реалістичність виконання проєкту, наявність чіткого плану його реалізації, ефективність запропонованих механізмів реалізації проєкту, досяжність очікуваних результатів;
- врахування принципів рівності і недискримінації у планованій проєктній діяльності;
- життєздатність проєкту після завершення його реалізації.
Загальний бюджет конкурсу – 5 964 975 гривень.
Оптимальний розмір гранту – 500 000-600 000 гривень.
Останній термін подання проєктних пропозицій – 17 квітня 2023 року (15:00 за київським часом).
Оголошення результатів – до 15 травня 2023 року.
Зверніть увагу!
Проєктні пропозиції (аплікаційну форму з додатками) слід зареєструвати на сайті МФВ, скориставшись сервісом «Електронний конкурс». Усі документи до проєктної пропозиції мають бути додані у форматі .doc, .docs, .xls, .xlsx або .pdf. Максимальний розмір кожного із додатків не може перевищувати 8 Mb.
Проєктні пропозиції, які будуть зареєстровані на сайті МФВ після 15:00 17 квітня 2023 року за київським часом, не розглядатимуться.
Проєктні пропозиції, подані в інший спосіб, окрім названого вище, не розглядатимуться.
Контакти:
Програма «Демократія і належне врядування»
Олексій Орловський, директор Програми, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Юлія Хорощак, асистент Програми, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.